Ilustrační obrázek Tour

Golfovézprávy.cz > Kde hrát > Tour >

Vydejte se na tour

23. 03. 2010    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

S přicházejícím jarním počasím mnozí z nás už vyrazili na hřiště a první turnaje a tour už na sebe nenechají dlouho čekat. Někteří hráči se sice o soutěžní golf příliš nezajímají, ale většina si nenechá nějakou tu túru ujít. Co to vlastně ta golfová tour je a jak myšlenka pořádat tour vznikla?Historie

První golfové turnaje byly organizovány jednotlivě vždy nezávislým subjektem - klubem, sponzorem apod. Okolo nich postupně vznikla skupina hráčů, kteří se po těchto turnajích pohybovali a spíš než vyučováním golfu se živili účastí na turnajích (mluvíme tady samozřejmě o profesionálních hráčích).

Turnaje, které byly pořádány pravidelně v určité oblasti, byly následně spojeny do tour - pravidelného seriálu golfových turnajů, zastřešeného jedním pořadatelem, z nichž se započítávaly výsledky do celkového skóre. Pravděpodobně první takovou organizovanou túrou byla PGA Tour, i když její počátky nelze přesně datovat. Další následovaly a postupem času si své túry začal pořádat i amatérský golf.

Phil MickelsonProfesionální túry

Profesionální tour se od amatérských v některých ohledech liší. Často jsou uzavřené, mohou na nich tedy hrát jen hráči, kteří získali na daný rok hráčskou kartu, zatímco ostatní tam mohou startovat pouze na základě pozvání. V profesionálním golfu je pak o hráčské karty velký zájem, protože start na prestižní tour velmi podpoří známost hráče a výhry mohou dosáhovat závratných částek (to samozřejmě platí hlavně o mužském profesionálním golfu a o tour nejvyšší úrovně).

Ilustrační obrázekProfesionálních tour po světě existuje víc než dvacet. Túry jsou obvykle nějakým způsobem geograficky omezené, ale pravidelně pořádají některé turnaje i mimo své "domácí" území.

Největší prestiž si drží PGA Tour (jejíž kalendář pro rok 2010 jsme vám přinesli na začátku roku), mimo severní Ameriku pak má velmi dobré jméno European PGA Tour (která se od loňského roku hraje i u nás, na Čeladné). Existují i seniorské túry určené hráčům starším 50 let (např. European Senior Tour, která se od roku 2008 hraje i na Roztěži), zcela samostatně stojí ženský golf. Na národní úrovni se u nás pak hraje Czech PGA Tour, kde můžete potkat naše největší golfové hvězdy.

Amatérské túry

Amatérských tour existuje nepřeberné množství a každý si může vybrat tu svou. Některé pořádají golfové kluby, tour se odehrává na jediném hřišti v průběhu celé sezóny a klub si tak získává věrné hráče (typickým příkladem je např. tradiční nedělní Mstětický Myšák). Častějším případem jsou ale tour, které navštěvují různá hřiště. Obykle je pořádá subjekt (promotér tour), který není provozovatelem těchto hřišť - pouze si na takovém hřišti rezervuje termín pro svůj turnaj a hřiště mu rezervuje potřebné startovní časy (a případně poskytne startéra a rozhodčí).

Ilustrační obrázekExistují malé tour o čtyřech až šesti turnajích, ale i mnohem větší tour, na kterých můžete startovat pravidelně a velmi často (extrémem je zřejmě Men Tour, která v sezóně pořádá turnaje téměř denně). Na charakteru tour bude také záležet, jestli se hráči zúčastní všech nebo většiny turnajů, aby se utkali o dobré místo v celkovém žebříčku, nebo k ní budou přistupovat jen jako k volné turnajové sérii, v níž o celkovém umístění ani neuvažujete.

Jednotlivé turnaje samozřejmě pravidelně vyhlašují vítěze turnaje a popř. i vítěze vložených soutěží, ale pohár vás čeká až za celkové umístění v žebříčku hráčů, počítaného zpravidla z předem stanoveného omezeného počtu nejlepších výsledků hráče.

O golfových túrách pro sezónu 2010 vás začneme v této sekci již brzy informovat, abyste si mohli vybrat tu pravou. Jak si v ní povedete už bude jen na vás.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter