Skotsko: Hřiště Glen

Golfovézprávy.cz > Kde hrát > Cestování >

Glen - skotský links na pobřeží Severního moře

10. 11. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Glen Golf Club je golfový klub (a hřiště) s více než stoletou tradicí. Nedaleko od Edinburghu nabízí výlet do historie na neokázalém hřišti, které vás nadchne svou polohou, atmosférou a vřelým přístupem.Legenda jménem North Berwick

North Berwick je ve skotském golfu poměrně známé jméno. Hřiště, které leží na západ od městečka stejného jména, bylo opakovaně místem konání finální kvalifikace pro The Open. Populární ale bylo už na přelomu 19. a 20. století, kdy se místní rozhodli, že k přeplněnému hřišti postaví bratříčka. Na východ od N. Berwicku tak před sto a něco lety vyrostl Glen Golf Club.

Glen od pobřeží Severního moře odděluje jen silnice. Od klubovny, která členům i návštěvníkům poskytuje velmi příjemné zázemí, je nádherný výhled na stáčející se zátoku, lemovanou domy s výhledem na moře. Ale i když klubovna a první odpaliště leží přímo na úrovni moře, hned při cestě na první green vystoupáte nahoru na útes. Z těchto horních jamek vás pak budou uchvacovat výhledy na město i celý záliv Firth of Forth, plný malých skalnatých ostrůvků. Z nich nejsilnějším dojmem působí Bass Rock - velká skála vyrůstající z moře, která slouží jako světoznámá ptačí rezervace.

Po herní stránce je Glen velmi příjemné hřiště. Není dlouhé, ale potrápí spíš díky převýšení, úzkým fairwayím a malým greenům. K tomu si připočtěte všechny charakteristiky pravého linksu - tvrdé fairwaye s velmi neznatelným přechodem na green, díky kterému musíte u rány do greenu hrát velký spin nebo počítat s dlouhým doběhem. Husté, vysoké roughy, ve kterých často ani nemá smysl míč hledat. Zvlněné fairwaye, všudypřítomný vítr a samozřejmě jamky vystrčené nad moře, kdy si na ránu do greenu občas musíte dát panáka pro odvahu.

Nejhezčí jamky jsou samozřejmě ty, které vedou přímo podél moře. Kocháte se výhledy na zátoku, North Berwick a lodě plující mezi ostrovy. Výrazná je např. jamka č. 13, nepříliš dlouhý třípar, který ale hrajete v podstatě naslepo, jen podle pocitu z rány. A až když přijdete na green, uvidíte, jak se vám to povedlo.

Protože hřiště leží na okraji města, místní si přes něj zkracují cestu na pláž při svých vycházkách po pobřeží. Je proto třeba počítat se zvýšením pohybem negolfistů, kteří si z vás příliš hlavu nedělají. Ale není kam spěchat - i s malým zdržením tu a tam se dá hřiště obehrát velmi rychle.

Zajímavý je zdejší přístup k ženám. Historické noviny tvrdí, že Glen Golf Club byl prvním klubem, který ženám nabídl rovnoprávné postavení, pokud jde o členství - a to už v roce 1908. To je velký rozdíl proti např. St. Andrews nebo Augustě, kde se k tomuto kroku odvážili až velmi nedávno. Glen také ženám výrazně zjednodušuje hru. Celé hřiště má z pánských odpališť par 70, ale z dámských par 73. To umožní i kratším hráčkám bezpečně dosahovat green v regulaci a užívat si hru v paru.

Po hře si pak můžete v klubovně dát sklenku něčeho na zahřátí a probrat, kdo zajímavý (kromě vás) hřiště v poslední době navštívil. My se třeba hrdě zapisovali do návštěvní knihy na stejnou stranu, jako Adam Scott. Budete vy další na seznamu?

Hřiště Adresa Green fee
Glen Golf Club East Links, Tantallon Terrace, North Berwick, EH39 4LE zima: 35 £ víkend, 25 £ pracovní den

O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter