Fairmont St Andrews

Golfovézprávy.cz > Kde hrát > Cestování >

Moderní tradiční links ve Fairmont St Andrews

08. 12. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Na pohled zní spojení "moderní" a "tradiční" nesmyslně, ale u resortu Fairmont jsou oba přívlastky velmi příhodné. Na jižní straně zátoky St Andrews totiž na začátku 3. tisíciletí vyrostl nový resort se dvěma klasickými linksovými hřišti a luxusním hotelem. A hned si získal velké uznání i srdce golfistů.Fairmont St. Andrews

Celé Skotsko je plné golfových hřišť - o to víc to platí pro pobřeží. St Andrews a Kingsbarns leží 10 kilometrů od sebe, ale na půl cesty mezi nimi se našlo místo pro nový resort se dvěma mistrovskými osmnáctkami. Ale zatímco v St Andrews musíte mít pro šanci si tu zahrát velké štěstí, spoustu trpělivosti nebo hromadu peněz, Fairmont je celkem dostupný, pokud jde o kapacitu. Otázka ceny je trochu jiná - Fairmont patří mezi luxusnější resorty, ale jeho návštěva se i tak opravdu vyplatí.

Jak už bylo naznačeno, Fairmont se stal součástí skotského golfového světa poměrně nedávno - na rozdíl od řady okolních hřišť je velmi mladý, protože ani nepamatuje 20. století. Přesto už má řadu mezinárodních ocenění, např. v roce 2012 byl vyhlášen Evropským golfovým resortem roku.

Torrance a Kittocks

Najdete tu dvě 18jamková hřiště - Torrance a Kittocks. Vlevo od klubovny, která se vypíná vysoko na útesu, leží Torrance. Tato osmnáctka nese jméno Sama Torranc (bývalého rydercupového kapitána), který byl autorem původního návrhu hřiště. Na druhé straně najdete Kittocks, na které jsme se vypravili my.

I toto hřiště se původně jmenovalo podle jednoho ze svých architektů (Devlin Course podle Bruce Devlina). Jeho současný název upomíná na staroskotský výraz pro přelétavou ženu, ale hlavně byl odnepaměti místním názvem pro hlubokou strž, podél níž se hřiště rozkládá. Mimochodem - těsně vedle jamek na Kittocks leží chráněná rezervace pro stádo jelenů. My jsme při hře neviděli. Ale zase není těžké tu potkat jiná divoce žijící zvířata, jako např. bažanty, králíky a zajíce, tetřevy nebo jezevce.

Při plánování obou osmnáctek si autoři hřišť povšimli podobnosti s Pebble Beach. Proto na pozemcích vystavěli tradiční přímořský links se všemi jeho krásami i nástrahami, který prověří vaši hru opravdu ze všech stran.

Hřiště začíná trochu nenápadně a široká fairway, kterou lemují bunkery a sem tam nějaké to jezírko, může v hráčích vzbudit falešný pocit bezpečí. To platí pro prvních pár jamek. Pak ale přijdete na pětku a zjistíte, o co tady ve skutečnosti jde. Od této chvíle vás hřiště protáhne po útesech nad pobřežím, kde se bílé vlny tříští o skály, sejdete až dolů na pláž a zase vyjdete až zpátky nahoru. Přitom se neustále budete muset rozhodovat, jestli budete hrát bezpečně, nebo zkusíte riskovat.

Signature hole tohoto hřiště pro nás určitě navždy bude patnáctka. Dogleg, který se stáčí ke greenu na vyvýšeném útesu, velmi dobře chráněnému bunkery. Jakákoli nepřesná rána (nejen co do směru, ale i pokud jde o délku ran) je velmi tvrdě potrestaná. Ale když na to přijde, i na ostatních jamkách si užijete všechny krásy a záludnosti linksových hřišť - vysoké traviny, spousty ztracených míčů nejen v roughu, ale i jen kousek za greenem, bunkery netradičně vyzděné dřevem, ale poctivé, hluboké. A vítr, vítr, vítr …

Fairmont St Andrews

Resort a to ostatní

Zázemí resortu ve Fairmontu se nedá označit jinak než jako luxusní. Samotná klubovna má velmi pohodlnou restauraci, kde se po hře už v teple a klidu můžete kochat pohledem na dramatické pobřeží Severního moře. Do resortu ale patří i pětihvězdičkový hotel, kde najdete kromě luxusně zařízených pokojů vynikající italskou restauraci, wellness centrum i bazén.

A perlička na závěr - když princ William studoval v St Andrews, pravidelně Fairmont navštěvoval. Podle některých se prý dokonce přímo tady poprvé setkal s Kate, svou budoucí ženou. Ale i  kdyby to pravda nebyla, Fairmont za návštěvu v každém případě stojí.

klub adresa Kittocks Torrance green fee
Fairmont St Andrews Fairmont St Andrews, St Andrews, Fife, KY16 8PN par 72, délka 7.192 yardů
par 72, délka 7.230 yardů
Kittocks 100 £, Torrance 150 £


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter