Skotsko Cestování

Golfovézprávy.cz > Kde hrát > Cestování >

Skotsko - 550 hřišť je tak akorát

28. 07. 2009    Forgolf  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Muslimové mají Mekku, každý křesťan by měl alespoň jednou za život dorazit do Nazaretu, každý golfista by si zasloužil zahrát alespoň jednou v St. Andrews. Jak se tam hraje? Co nás čeká za hřiště v jeho okolí? A jak je možné, že ve Skotsku, ploše srovnatelné s ČR, se uživí 550 hřišť?Skotsko

Skotsko zabírá severní třetinu ostrova Velké Británie a nachází se na jižní hranici s Anglií, kromě pevniny se skládá z více než 790 ostrovů. Kromě golfu nabízí krásné přírodní scenérie, kulturní život, historická místa, překvapivou vstřícnost místních obyvatel s vtipem pro humor, mírné klima a v neposlední řadě skvělou whisky.

Skotsko 550 hřišť


Kam se to vešlo?

Skotsko 550 hřišť Zimy jsou mírné a teploty zde téměř neklesají pod bod mrazu. Příjemné klima panuje od konce dubna do října. Výhodou golfových pobytů je, že dávají všem možnost zahrát si na kvalitních a cenově dostupných hřištích. Ceny green fee začínají od patnácti liber a končí u dvě stě dvaceti na těch nejznámějších jako Prestwick, Royal Troon - Old Course nebo Turnberry - Ailsa Course. Letecké spojení z Prahy je možné nízkonákladovou leteckou společností za velmi rozumnou cenu přímou linkou do Edinburgu, do Glasgow pak s jedním přestupem. Poplatek za přepravu golfového bagu činí 594 Kč za úsek. První zastávkou po příletu nemůže být nic jiného než opatství Saint Andrew’s, kde se zrodila nejenom whisky, ale v jeho okolí vznikla i první pravidla golfu, která byla sepsána v roce 1744. Není proto překvapující, že je zde největší  koncentrace golfových hřišť na počet obyvatel. A to zhruba devítinásobně vyšší než ve zbytku Evropy. Skotsko, rozlohou podobné jako Česká republika, má přes 550 hřišť.

St. Andrews

Cesta z letiště do hotelu Fairmont St. Andrews trvá něco přes hodinu. Přibližně polovina vede po dálnici, druhá po udržovaných místních komunikacích. Tomu, kdo preferuje nejen skvělé hřiště, ale i služby na úrovni, lze doporučit hotel Fairmont St. Andrews, jeden z nejlepších hotelů ve Skotsku, který nabízí všechno, na co si vzpomenete, hlavně klid a pohodu. Dalších možností ubytování od B&B je nespočet. Hned po příjezdu na mne dýchlo pravé „skotské počasí“ – silný vítr, deštivo a teplota kolem 7 Celsia.

Sám na drivingu

Ten samý den jdu v pozdním odpoledni odpálit svůj první míček sezóny. Driving range se nachází pět minut chůze od hotelu. Mám skvělý pocit, že můj první odpal se mi navždy vryje do paměti. Jen málokdo si bleskově vzpomene, kde uskutečnil svůj první odpal té či oné sezóny, třeba před pěti lety. Vyjma asi té první.

Skotsko 550 hřišťDriving range je vedle golfové klubovny postavené v moderním stylu, nacházející se mezi dvěma osmnácti jamkovými hřišti Kittocks a Torrance. Druhé ze zmíněných hřišt, navrhnuté jedním z nejznámějších skotských golfistů, Samem Torrancem, členem i kapitánem čtyř vítězných rydercupových týmů Evropy, bylo v době mého pobytu zavřené z důvodu kompletní rekonstrukce a přípravy na Scottish Senior Open 2009, který se bude konat ve dnech 21.–23. 8.2009, a dále na kvalifikaci British Open v roce 2010. K mému překvapení jsem na drivingu sám. Ale je pravdou, že místní si na pár odpalů před hrou moc nepotrpí. Cena 50 range balls přijde na 3,50 liber a vstup je zdarma. Během půl hodiny tréninku ve velmi silném větru už nemohu vydržet, a tak běžím do pro shopu koupit čepici, tak abych nedostal zánět středního ucha a mohl ještě trénovat před zítřejší hrou, která mne čeká na hřišti Kittocks.

Tentýž den zakončujeme večeří společně s mými přáteli v tradiční golfové restauraci The Dunvegan Golfers Corner přímo v městečku St. Andrews, patřící známému golfovému hotelu The Dunvegan 3*. K dispozici je pět druhů místního i zahraničního piva a přes 20 různých druhů skotské whisky. Atmosféra je nepopsatelná a doporučuji každému, kdo se rozhodne sem zajít. Restaurace je celá obklopena zarámovanými fotografiemi světově známých golfistů, kteří sem v minulosti zavítali. Majitelka restaurace Sheena Willoughby, která nás obsluhovala, může být právem hrdá na fotografii s Tigrem Woodsem, který byl v restauraci jejím hostem.

Hotel s restaurací je skutečně ve středu všeho dění, je vzdálen pouhou minutu jízdy od St. Andrews Old Course, 10 minut od Dukes Course, 15 minut od Ladybank, 25 minut od Scotscraig, Crail, Kingsbarns a mezi 55 a 70 minutami od Carnoustie a Gleneagles.

Jsem v Mekce!

Sedíme v baru, hovořím se zahraničními golfisty, popíjím Guiness a přemýšlím, stále nemohu uvěřit, že se nacházím v St. Andrews, který je pokládán za „Domov golfu“. Může se chlubit více než 10 hřišti, ležícími přímo ve městě, a dalšími 30 ve vzdálenosti do půl hodiny jízdy. Se svými deseti hřišti je St. Andrews hlavní světovou golfovou destinací. Mezi její nejslavnější hřiště patří Old Course, New Course a hřiště patřící k hotelovém komplexu Duke‘s St. Andrews a Kingsbarns.

Skotsko 550 hřišť Mistrovské hřiště Kingsbarns, se nachází 9 km od St. Andrews – architekt Kyle Phillips, 1999. Má k dispozici 5 různých odpališť. Jedná se o typické hřiště links vyznačující se krásou, vynikajícími green a větrem. Klub má k dispozici vozíky s počitadlem ran, dále před hrou obdržíte „welcome pack“ zahrnující týčka, kovové vypichovátko, pamětní medaili, a to vše s logem královského hřiště. Tak aby každému připomínalo, že tady hrál. Zaujala mne jamka číslo 12 se jménem Orrdeal par 5, 566 m, která parádně kopíruje mořské pobřeží, a člověk řeší dilema, zda-li se soustředit více na hru nebo si užívat výhledy, které se na jamce naskytnou. Další výzvou byla patnáctka, par 3, 185 m se jménem Rocky Ness, kde se těsně před odpalištěm vlévá malý potůček přímo do moře. Pravou stranu lemují husté stromy, levou pak pobřeží s mořskými vlnami.

Hru obvykle ztěžuje bočně vanoucí vítr. Hra na jamce ale byla v době mé hry snadnější, díky čistě modré obloze, bez deště a pouze s mírně vanoucím větříkem. Jako bych ani nebyl ve Skotsku – úplný opak toho, na co jsem byl před cestou připraven. Ke hřišti ještě zmíním, že v roce 2007 hostilo PGA European Tour´s Alfred Dunhill Links Championship společně s tradičními baštami St. Andrews Old Course a Carnoustie. Golf Digest zvolil hřiště jako nejlepší z nových hřišť v roce 2000 a Golf Magazín dle klasifikace jako 46. nejlepší hřiště světa pro rok 2001. Green fee od 135 liber nepatří zrovna k těm nejlevnějším, ale zážitek ze hry určitě ano.

Kam po hře

Po hře zamířím do klubovny na jedno točené. Do klubovny je zakázáno brát mobilní telefon a taktéž je nutné přezutí se z golfových bot. Pro Skoty je klubovna místem hlavně pro odpočinek po hře, kde golfisté tráví čas hlavně proto, aby pohovořili o společných golfových dojmech ze hry.

V mém nabitém programu se v odpoledních hodinách vydávám opět do městečka St.Andrews, které není pouze rájem golfistů, ale také krásným historickým městem s univerzitou, hradem a ruinami katedrály, kde můžete příjemně strávit svůj volný čas prohlídkou památek nebo návštěvou místních restaurací, barů či kaváren. St. Andrews má asi 8000 obyvatel, pokud nepočítámestudenty, kterých je zde během studijního období kolem 2000. Studoval zde i princ William, a ten jako první člen královské rodiny obdržel na univerzitě akademický titul. St. Andrews je poměrně klidné město, kde místní bary i o víkendu zavírají již třicet minut po půlnoci. Ve Skotsku je pro milovníky zábavy pravým rájem Glasgow, kde po celý týden město téměř nespí, bavit se můžete jak v úterý, čtvrtek nebo sobotu. Možností je zde nesčetně mnoho.

Nejslavnější jamka světa

Ale vraťme se k tomu, co pro každého golfistu znamená výjimečná událost, a to návštěva nejslavnějšího golfového hřiště Old Course, které leží u hotelu se stejnojmenným názvem. Samotný hotel byl v roce 2007 oceněn titulem Skotský hotel roku. Je to jediný hotel, který vám, pokud jste v něm ubytovaní, nabízí možnost rezervace tee time na Old Course. I když nejste hotelovými hosty, doporučuji návštěvu Road Hole Grillu, který se nachází v nejvyšším patře hotelu, s výhledem na nejslavnější golfovou jamku světa. Tady můžete vychutnat prvotřídní kuchyni v příjemné atmosféře. Místní Road Hole Bar nabízí výběr z téměř 200 druhů whisky snad z každé dosud fungující destilérie v zemi. V neděli je hřiště zavřeno, a tak pro ty, kterým se nepoštěstí si zahrát, se po něm mohou jen tak projít nebo si u něho udělat piknik.

East Lothian

Skotsko 550 hřišťCesta dále pokračuje do oblasti East Lothian a severního Berwicku, který není tak známý. Nachází se zde přes dvacet velmi pěkných golfových hřišt. Zmíním alespoň známý Gullane 1, 2,3, Craigielaw Golf Club, Castle Park nebo Haddington. Oblast je vzdálena jen pár minut od Edinburghu a necelé dvě hodiny od St. Andrews. Po cestě si vychutnávám ze zelená údolí a atypický ráz celé krajiny. Ceny za ubytování ve všech cenových kategoriích jsou levnější než v samotném St. Andrews. Zcela jistě si každý najde to svoje. Mohu doporučit krásný rodinný hotýlek s dvanácti pokoji The Open Arms nebo hotel Duck´s s restaurací, 26 pokoji a zdarma připojením na internet. V jeho okolí do patnácti minut jízdy je dostupných 26 hřišť. Cena ubytování se pohybuje kolem 40 liber za pokoj a noc se snídaní a jednolůžkový pokoj vyjde na 55 liber. Kvalitní hotel vyšší cenové kategorie je pak MacDonald Marine Hotel & Spa 4* asi 50 minut jízdy od Edinburghu. Výhodou je, že vlastní golfové hřiště a green fee je pro hotelové hosty za speciální ceny.

Představy pozměněny

Skotsko 550 hřišť Další den ráno směřuji do golfového klubu Gullane. Půjčuji si golfový vozík za 4 libry, (pronájem holí zn. Taylor Made nebo Callaway stojí 25 liber, pivo v klubovně 2,70 až 3 libry. Gullane 2, které jsem hrál jako mé poslední hřiště na cestě, hostilo v roce 2002 Seniors Open Amateur Championship. Hřiště leží v krásné přírodní scenérii, kde mírně zvlněný terén vytváří jamky, které vyžadují strategii a přesnost. Míče mimo fairway jsou těžko hratelné a špatně se hledají. Jamka číslo dvě je umístěna v těsné blízkosti rušnější silnice, a tak jsou to při odpalu trochu nervy. Snažím se hrát více doprava, abych náhodou po levé straně netrefil míčkem některé z projíždějících aut do předního skla. Na jedenácté jamce, par 3 se 175 metry, hru poměrně komplikuje převládající protivítr. Opravdu krásná jamka je sedmnáctka, která otvírá nádherné výhledy na celou okolní krajinu.

Hřiště je velmi oblíbené hlavně mezi místními golfisty. Pro všechna tři hřiště jsou k dispozici dvě klubovny, a to jedna pro ženy a druhá pro muže. Uvědomuji si, že bych ve Skotsku potřeboval strávit více času a mít možnost navštívit i další proslulá hřiště, jako jsou Carnoustie, Muirfi eld, Turnberry, Gleneagles či Royal Troon, na nichž se konají prestižní turnaje. Poslední den si po západu slunce vychutnávám oblíbenou sladovou whisky Glenmorangie z palírny založené v roce 1843 a utrácím poslední skotské libry (ty si zpět do vlasti určitě neberte, banky skotské libry buď neberou vůbec, nebo je směnárny mění za nižší kurz, i když jsou 1 ku 1 s librou britskou). Moje představa Skotska jako „nehostinné, deštivé a drahé země“ všechny moje představy změnila. Už se těším na další příležitost se do „Domova golfu“ znovu podívat a navštívit i další zmíněné oblasti. Skotsko má opravdu mnoho různých podob a je jednou se zemí, na jejíž návštěvu se určitě nezapomíná.

Jak se sem dostanete

Letecké spojení z Prahy je možné nízkonákladovou leteckou společností za velmi rozumnou cenu přímou linkou do Edinburgu, do Glasgow pak s jedním přestupem. Poplatek za přepravu golfového bagu činí 594 Kč za úsek.

Městečko St. Andrews

Skotsko 550 hřišť Má asi 8 000 obyvatel, pokud nepočítáme studenty, kterých je zde během studijního období kolem 2000. Studoval zde i princ William, a ten jako první člen královské rodiny obdržel na univerzitě akademický titul. St. Andrews je poměrně klidné město, kde místní bary i o víkendu zavírají již třicet minut po půlnoci. Ve Skotsku je pro milovníky zábavy pravým rájem Glasgow, kde po celý týden město téměř nespí, bavit se můžete jak v úterý, čtvrtek nebo sobotu. Možností je zde nesčetně mnoho.

Základní informace o zemi:

  • Rozloha: 78,772 km²
  • Počet obyvatel: 5,2 milionu
  • Hlavní město: Edinburgh (430 000 obyvatel)
  • Národnosti: Keltové, Anglosasové
  • Jazyk: angličtina (úřední), keltština
  • Náboženství: katolické
  • Hlava státu: královna Alžběta II.
  • Místní měna: britská libra = skotská libra

Tento článek je převzat z časopisu ForGolf. Plné znění naleznete v jeho tištěné podobě.

Objednávka předplatného
O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter