Crail Craighead Skotsko

Golfovézprávy.cz > Kde hrát > Cestování >

Balcomie - kus golfové historie

20. 11. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

V zemi, kde většina golfových klubů vznikla za mého života, je představa klubu založeného roku 1786 úchvatná. A taková je i Crail Golfing Society, která na pobřeží Severního moře spravuje dva skotské linksy - Balcomie a Craighead.Jak vznikla Crail Golfing Society

Na severním cípu zálivu Firth of Forth a jen pár mil od St Andrews leží na pobřeží Severního moře dvě golfová hřiště, která patří k sedmému nejstaršímu golfovému klubu na světě. Byl založen ve stejném roce, kdy byl poprvé zlezen Mt. Blanc, dva roky předtím, než se George Washington stal prvním prezidentem USA a tři roky předtím, než v Paříži padla Bastila. Založení Crail Golfing Society v roce 1786 sice mělo svůj dopad spíše na lokální úrovni, ale velmi napomohlo rozvoji golfu v této oblasti.

Původními zakladateli klubu bylo 11 místních gentlemanů. Spolek nebrali jen jako sportovní klub, ale i společenský závazek. Členové se aktivně zapojovali do společenských událostí v Crail i okolí a kromě golfu se pravidelně setkávali i na společných večeřích, na kterých byla stanovena povinná účast. Kdo nepřišel, musel obvykle zaplatit pokutu ve výši ceny nespořádané večeře. Golf museli členové hrát vždy pouze v klubové uniformě - a neptejte se, proč si vybrali jasně červené sako se žlutým knoflíkem.

Existují záznamy, podle kterých se určitá forma golfu hrála okolo Crailu už před rokem 1786. Historické dokumenty dokládají pronájem části pozemků jedné z farem s právem pastvy a právě hraní golfu. Skutečná hřiště ale byla zřízena krátce po založení klubu. Dnes tu najdeme dvě osmnáctky - Balcomie a Craighead, které obě patří mezi typické skotské linksy.

Craighead

O dost mladší a o něco delší z obou hřišť je Craighead. Vznikl až v roce 1998, ale zase jeho návrh pochází od známého golfového architekta Gila Hanse - toho samého, který vyhrál soutěž na design golfového hřiště pro olympijské hry v Rio de Janeiro 2016. Rozkládá se na útesu, takže výhledy na moře máte na každé jamce. My jsme se ale rozhodli pro tradici - takže jsme si šli zahrát na Balcomie Links.

Crail Balcomie

Balcomie

Velmi tradiční links. Původně 9jamkové hřiště prošlo v 1895 redesignem a o pět let později mu přibylo dalších 9 jamek. To bylo mimochodem v roce, kdy se golf poprvé dostal na pořad olympijských her. Tenkrát se ale golfový turnaj hrál trochu jinak, než tomu bude za pár let v Riu.

Každá jamka na tomto hřišti má své jméno podle nějakého charakteristického prvku. Tak např. jednička nabízí krásnou ránu "za odměnu" z útesu u klubovny na fairway hluboko pod vámi. Green leží vedle staré loděnice, která dala jamce jméno - Boathouse. Ne všechny jamky jsou ale takhle odpočinkové - pátá jamka se jmenuje Hell's Hole a jasně dává najevo, že to nebude nic snadného. Její obtížnost potvrdil i bývalý rydercupový kapitán Sam Torrance, který ji označil za nejtěžší čtyřpar ve Skotsku.

Balcomie je zvláštní, podivné, působivé hřiště, na kterém rozhodně není snadné hrát. Má ale své kouzlo. také to není příliš široké hřiště - celá osmnáctka se tísní na úzkém pruhu země na pobřeží. Díky tomu se jednotlivé jamky překrývají a různě míjejí, takže je velmi dobré sledovat, kam máte právě hrát. Naštěstí jsou alespoň vlajky na první a druhé devítce oddělené, takže si stačí pamatovat barvu, na kterou hrajete, a sledovat flight před vámi.

Par Balcomie je 69 a složení jamek je dost netradiční - 3 pětipary, 6 tříparů a 9 čtyřparů. Určitě nezapomenete na čtrnáctku - The Cave. Z odpaliště musíte hrát odvážnou ránu z útesu dolů na green, chráněný ze všech stran bunkery, mořem nebo obojím. Zejména z předního bunkeru se na green asi nikdy nedostanete - nebo alespoň nám se to nepodařilo. Jméno jamky odkazuje na jeskyni, kterou potkáte po cestě na patnáctku. Prý tady byl zabit skotský král Constantine I. dánskými Vikingy v roce 874, ale jistá tahle historka úplně není.

Nad závěrečnými jamkami stojí na útesu klubovna, kde si po větrném dnu na hřišti určitě dejte něco dobrého. Není nic lepšího, než si v klidu posedět s výhledem na hřiště a moře a užívat atmosféru.

Greenkeeping na Balcomie

V minulosti o trávu na Balcomie pečovaly hlavně ovce - spásáním ji udržovaly v požadované délce. Prvního greenkeepera zaměstnala Crail Golfing Society (společně s East Neuk o' Fife Golf Club, se kterým se mezitím sloučila) až v roce 1890 - za tehdy asi zajímavých 5 liber ročně. A dokonce pořídili i malou sekačku na trávu!

Dnes se o hřiště pečuje naprosto standardním, moderním způsobem. Určitá specifika péče o links ale má stále - např. rychlost greenů musí být udržována jen někde mezi 7 a 9 stopami. To proto, že rychlejší greeny by byly ve zdejších větrných podmínkách nehratelné.

klub adresa Balcomie Craighead
Crail Golfing Society Crail, Fife, KY10 3XN (Skotsko) par 69, délka 5.861 yardů par 72, délka 6.651 yardů


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter