Laser nebo Golfove hodinky

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Recenze a testy >

Laserový dálkoměr nebo GPS golfové hodinky?

19. 09. 2013    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Vzhledem k uvolnění pravidel ze strany ČGF ohledně měření vzdáleností za pomocí přístrojů i na soutěžích sofistikované měření čím dál častěji nahrazuje krokování a odhad. Ale co je lepší - laser nebo hodinky?Před nějakou dobou jsme recenzovali dvě různá měřicí zařízení. Podrobnosti najdete v samostatných článcích k laserovému zaměřovači (Nikon 350 G, Nikon 1000A S) i golfovým hodinkám (Garmin Approach S1). V souvislosti s tím, jak ČGF poměrně nedávno povolila používání těchto zařízení i v soutěži, přinášíme přehledné srovnání výhod a nevýhod obou možností.

Golfový laser od Nikonu

Laserový měřič

Klady

plus je to nejpřesnější způsob, jak zjistit vzdálenost viditelného cíle.
plus můžete si změřit jakýkoliv rozumný cíl: vlajku, fairwayový bunker, překážející strom, místo na lay-up, strom, hranici vodní překážky, ale i třeba flight před vámi či na greenu.
plus zařízení má obrovskou výdrž, baterka se mění "jednou za rok".
plus zařízení je plně funkční po vytažení z krabice. Stačí vložit baterku a můžete měřit.
plus na drivingu si můžete odměřit dopadové zóny a zodpovědně trénovat.
plus zařízení je zároveň dalekohled a i ten se dá využít všelijak... ;-)

Zápory

plus pokud se vám třesou ruce nebo se za bezvětří vlajka nehýbe, může být velký problém se zaměřením. Zejména dámy si stěžují, že je to obtížné.
plus pokud je požadovaným směrem více cílů, může mít laser problém s identifikací toho správného. Může se i stát, že si změříte vzdálenost k něčemu jinému, než jste zamýšleli.
plus je třeba měřák vytahovat z bagu nebo z vozíku, což může být nepraktické až zdržující.
plus za zhoršených podmínek, např. při dešti či mlze, může být problém s odrazem paprsku od cíle a tedy celým měřením.
plus zařízení potřebuje přímou viditelnost cíle, pokud jsou na hřišti výrazná převýšení, rozložité překážky či jen kopečky, měření se nezdaří. Obdobné to může být při měření v doglegu.
plus samotný odečet není okamžitý a celková režie pro odměření je delší.

Golfové hodinky od Garminu

Hodinky

Klady

plus obsluha je triviální, podívám se hodinky a vidím tři vzdálenosti - začátek, střed a konec greenu.
plus jednoduše si zmeříte zahraný drive či nachozené kilometry za celé kolo.
plus neovlivňují vás povětrnostní podmínky, relief hřiště ani tvar hrané jamky.
plus nadšenci si mohou rovnou zapisovat výsledky.
plus pokročilejší zařízení umí změřit i výškový rozdíl, přepočíst potřebnou vzdálenost a dokonce i doporučit hůl k zahrání.

Zápory

plus jste plně závislí na cizí datech, která mohou úplně chybět nebo být špatně zaměřená. Pokud hřiště dělá změny v pořadí jamek či délce, nemusí být informace platné. Je potřeba si na odpališti prověřit, že jsou data v pořádku.
plus změříte si pouze vzdálenost ke greenu, ne k překážce, bunkeru lay-upu atd. (Ano, jsou i hodinky, které mají v sobě i tyto údaje, ale o to víc jste závislí na cizích datech).
plus někteří golfisté hrají zásadně bez hodinek a tak mají problém si na ně zvyknout.
plus výdrž baterie v hodinkách je cca 8 hodin, což může znamenat tak jeden a půl hřiště.
plus přesnost je určitě nižší. Výrobce udává 1-2m, ale praxe říká, že to může být až 5m.
plus hodinky mívají pomalejší start, je potřeba je zapnout chvilku před první jamkou, aby se naladily satelity a zvýšila se přesnost.
plus pokud hrajete na hřišti, které nemá barevně odlišené vlajky, případně nemáte informaci i pin pozici, musíte se spokojit se vzdáleností na začátek greenu.

Hodnocení

V redakci nám jednoznačně zvítězily hodinky. Pohodlí a jednoduchost ("kouknu a vidím") jednoznačně přebily přesnost měření. Praxe ukazuje, že stejně je pro nás nejdůležitější rána do greenu, a pro tu jsou hodinky ideální. Z okruhu našich známých je vidět, že zejména singlisti více používají laserový dálkoměr.

A ti nejen kvůli přesnosti, ale také širšímu využití - změří si vzdálenost k bunkeru kvůli drivu, bezpečnou vzdálenost na lay-up atd. A co vy laser, nebo hodinky? Napište nám na Facebook jaké máte zkušenosti vy a my je rádi doplníme do článku.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter