Golf Applikace Recenze

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Recenze a testy >

Golf & iPhone – část 1.

14. 01. 2010    Petr Hodrment  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Golf je hra, která si sice zakládá na svých tradicích, zároveň je ale silně ovlivněna moderními technologiemi. Jejich vývoj se neodráží jen v nových modelech holí, míčů nebo třeba oblečení do špatného počasí, ale i v různých drobných zbytečnostech, které nosíme v bagu či po kapsách. Jednou z těchto hraček může být iPhone.Aplikace do iPhone

Rád bych hned na začátku předešel rozhořčeným e-mailům a dotazům, proč protežuji zrovna iPhone. Důvod je jediný - mám iPhone a jiné mobilní systémy znám minimálně. Stejně tak i výběr aplikací je prostý; jsou to ty, na které jsem narazil na Appstore a nějakým způsobem mě zaujaly (doporučením a recenzemi, cenou). Rozhodně si nekladu za cíl sesbírat a vyzkoušet pouze nejlepší golfové aplikace, v současné chvíli je jich na českém Appstore k dispozici více než sto.

Golfové aplikace lze rozdělit do několika základních kategorií. Jsou to:

  • hry,
  • informace o sportovních událostech a profesionálním golfu obecně,
  • aplikace, které lze nazvat "tréninkové",
  • pomůcky pro vlastní hru na hřišti.

Do poslední skupiny patří také komplexní aplikace, které slouží jako score karty s podrobným záznamem o hře flightu nebo online přístupem k datům o hřišti, umí zobrazit vzdálenost k nejbližší překážce apod.

Z důvodu rozsahu článku jsou popisy aplikací spíše krátké anotace těch z nich, které by mohly zaujmout čtenáře. Nejzajímavějším aplikacím budeme po důkladném otestování na hřišti věnovat samostatné články.

letsgolf-iphoneLet's golf!

Let's golf! je asi nejznámější golfovou hrou na iPhone. Širokému rozšíření i mezi negolfisty napomáhá komixová grafika, arkádové zpracování a jednoduché ovládání.

Hráč má na výběr čtyři způsoby hry - turnaj (pouze zde je možné získat lepší vybavení pro hráče), samostatné hřiště, náhodný výběr tří jamek ze všech dostupných hřišť a multiplayer. Multiplayer je možný buď v podobě dvou hráčů, kteří si mezi sebou půjčují jeden iPhone, nebo přes lokální wifi síť.

Po výběru typu hry si hráč vybere jednu ze čtyř postaviček, se kterou bude hrát. Každá z nich má jinou úroveň herních vlastnosti (power, accuracy, recovery a putting). Tyto vlastnosti je možné zlepšovat výběrem nového vybavení a oblečení, které hráč získá za úspěšnou hru v turnajích.

K výběru hra nabízí čtyři hřiště (Fiji, Anglie, USA a Skotsko). V nastavení hry si hráč může zvolit způsob ovládání hry. Classic je jednoduchý, stačí pouze vybrat směr a zamýšlenou vzdálenost rány (hůl je vybrána automaticky) a pak pouze na grafickém ukazateli mačkat začátek nápřahu, konec nápřahu a nakonec se trefit do bodu určujícího přesnost rány. Při Advanced módu hráč táhne prstem po křivce a tím simuluje nápřah a úder do míče.


Let's Golf!     Let's Golf!     Let's Golf!

Cena: 1,59 EUR (Lite verze je zadarmo.) Aplikace je ke stažení z iTunes.

twpgat-iphoneTiger Woods PGA Tour (TWPGAT)

Tato hra patří k sérii golfových her/simulací of firmy EA Sports, které jsou k dispozici snad pro všechny myslitelné herní systémy, takže jestli některou z těchto her již znáte, budete se doma cítit u při její iPhone verze. Oproti Let's golf! je TWPGAT zaměřený více na věrnost a plynulost hry, takže čekejte trochu složitější ovládání a méně náročnější grafickou podobu.

Hra začíná vytvořením hráčovy postavy. Hráčských profilů je možné vytvořit více, každý z nich si udržuje svůj záznam o výsledcích a pokrocích hráče. Vybrat si můžete ze sedmi skutečných, slavných hřišť (například St. Andrews Old Course, Pebble Beach, TPC Sawgrass), osmé hřiště si můžete dokoupit přímo ze hry. TWPGAT nabízí možnost hrát libovolně nastavenou (počet jamek, typ hry, systémem ovládané spoluhráče) samostatnou hru na kterémkoliv dostupném hřišti, dále pak PGA tour, kde si budujete slávu co by hráč profesionální tour, a nakonec multiplayer přes wifi.

Oproti například PC verzi je ovládání přizpůsobené možnostem iPhonu a díky dotykovému displeji je zábavnější. Švih provádí hráč tažením prstu po displeji a může tím ovlivnit nejen sílu a délku rány, ale i její tempo nebo fade a draw (a jsou ve hře jamky, kdy takto tvarovanou ránu využijete!). Před každou ránou hra nabízí možnost náhledu na celou jamku; pokud se v tomto náhledu dotknete prstem plochy hřiště, automaticky se vybere příslušná hůl. Hůl lze samozřejmě  změnit i ručně, hra nabízí i volbu typu rány (plný úder, pitch, chip a další). Oproti jiným hrám tyto volby nejsou pouze pro okrasu, ale zásadně ovlivňují výslednou ránu.

V průběhu hry hráč získává peníze za různé vložené hry (odpal na fairway, green v a pod regulaci, birdie, ...) nebo za výhru v turnaji. Tyto peníze pak investuje do zlepšování herních vlastností postavy (síla, spin, putting, recovery, ...), takže zatímco na začatku hráč pálí driverem 250 metrů, na konci mu míče létají přes 400 metrů (nezapomínejme, že je vlastně profík a že je TWPGAT především hra).


Tiger Woods PGA Tour     Tiger Woods PGA Tour     Tiger Woods PGA Tour

Cena: 3,99 EUR. Aplikace je ke stažení z iTunes.

 pgatour-iphonePGA Tour

PGA Tour je oficiální aplikace americké PGA série. Slouží jako mobilní zpravodajský kanál s informacemi o turnajích PGA - jste-li v hospodě a zajímá vás, jak si právě v tu chvíli vede váš oblíbenec G. Ogilvy, není jednodušší způsob, jak to zjistit.

Aplikace umožňuje přístup k okamžitým informacím o aktuálním turnaji PGA, jako je na příklad teetime hráčů, jejich score karty, Play-By-Play rozepsání každé rány každé odehrané jamky, jsou zde mapky a fotografie hřiště a spousty dalších informací. V sekci Video je výběr nejzajímavějších událostí, které se na hřišti staly (z YouTube znamý PGA Shot of the Day). Najdeme tu také přehled dalších plánovaných turnajů, biografické a herní informace o všech hráčích série nebo kanál zpráv PGA Tour News.

Zajímá-li vás americká PGA tour, těžko naleznete vhodnější aplikaci. Škoda, že obdobná neexistuje i pro evropskou sérii.

PGA Tour     PGA Tour     PGA Tour     PGA Tour

Cena: Aplikace je zadarmo, stáhnout ji můžete z iTunes.

Tip na závěr

O dalších aplikacích pro iPhone se dočtete v pokračování našeho článku. Pokud ale sami víte o nějaké zajímavé aplikaci nebo dokonce máte chuť o ní něco napsat, určitě se nám ozvěte!

Stejně tak uvítáme i pohled na golfové aplikace pro Android, Windows Mobile a další smartphone platformy.


Petr Hodrment


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter