Ilustracni obrazek Recenze

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Recenze a testy >

Nikon Laser 1000A S

05. 07. 2012    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Před rokem jsme pro vás testovali laserový dálkoměr Nikon 350 G. Letos jsme se zblízka podívali na jeho novějšího brášku - Nikon 1000A S. Umí toho o trochu víc, než jen měřit vzdálenost k bodu zachycenému do hledáčku, a tak nás zajímalo, jak se s ním na hřišti pracuje.Využití dálkoměrů při golfu

O měření vzdáleností pomocí různých zařízení, jeho historii a případné přípustnosti takového měření během soutěžního kola jsme toho v poslední době napsali opravdu hodně. Protože u nás je měření při soutěžích obvykle zakázané, nejvíc si dálkoměr užijete v tréninku a při přátelské hře. Tady ale funguje skvěle - ať už potřebujete změřit, kolik hrajete kterou holí, naučit se správně odhadovat vzdálenost na hřišti nebo se poprat s technickým hřištěm, kde je délka rány stejně klíčová jako její přesnost.

Nikon Laser 1000A S

Nový model dálkoměru od Nikonu výrobce označuje za "pokročilý model určený speciálně pro golf a lov". Rozhodně platí, že v porovnání se staršími modely je nabitější, pokud jde o technické možnosti a parametry. Hlavní změna, které si v porovnání s jednoduššími modely všimnete, jsou různé režimy měření a zobrazování vzdálenosti. Mezi jednotlivými režimy přepínáte tlačítkem na svrchní straně přístroje (jednotlivé volby fungují jako kruhový seznam) a aktuální režim indikuje piktogram v levé horní části zorného pole, kde nijak neruší.

Klasický režim zobrazuje vzdálenost k jedinému předmětu, který laser zachytí. Pak existují režimy priority prvního objektu a priority vzdáleného objektu. Tady dálkoměr změří více výsledků a zobrazí data k nejbližšímu, resp. nejvzdálenějšímu z nich. Pro golfisty má význam režim priority prvního objektu, ve kterém změříte vzdálenost k vlajce nebo kolíku např. na pozadí lesa.

Co je ale nejvýznamnější novinkou, je čtvrtý režim dálkoměru - golfový. V tomto režimu dálkoměr zobrazuje současně dvě hodnoty - přepočtenou délku rány (dálkoměr ji vypočte jako horizontální vzdálenost ± výška a skutečnou vzdálenost, abyste si mohli sami ověřit, zda vypočtená úprava vzdálenosti o sklon odpovídá vaší zkušenosti s odhadem rány v terénu s převýšením.

Než se budeme věnovat praktickým zkušenostem s použitím laseru, opět něco málo detailů pro technické hračičky: Nikon Laser 1000A S uvádí vysokou propustnost světla, zvětšení dálkoměru 6x, účinný průměr objektivu 21 mm, reálný zorný úhel 7,5 stupně, rozměry 118 x 73 x 41 mm, napájení 1x lithiová baterie, rozsah měření 10-915 m/11-1,000 yd. To (a více) si ale dokáže každý najít na stránkách výrobce. Jaká je ale reálná zkušenost s používáním laseru?

Praktická zkušenost

Laserový dálkoměr - Nikon 1000ASDálkoměr se dodává v látkovém pouzdru se zapínáním na cvoček a upínacím páskem na zadní straně. Pouzdro je dost pevné a ochrání dálkoměr i před středně silným deštěm. Na zadní straně je pásek, který se zapíná na suchý zip, abyste si mohli pouzdro přichytit na bag. Pásek je celkem krátký, takže musíte najít vhodné místo, kam dálkoměr zavěsit. Nám se osvědčilo místo nahoře na bagu - naopak, různé pokusy o přichycení přímo na vozík dopadly spíš špatně a pouzdro se protáčelo. Na dálkoměru jsou dva ovládací prvky - tlačítko pro měření a tlačítko pro přepínání režimu. Použití dálkoměru je poměrně rychlé a při hře vás moc nezdrží - pokud tedy nevyměřujete každou ránu. Hráči, kteří s dálkoměrem nikdy nepracovali, se ze začátku trochu zapotí. Chytit do hledáčku předmět vzdálený 160 m je někdy oříšek, postupem času se to ale dá nacvičit a pak už vám to ani nepřijde.

Z měřicích režimů nás samozřejmě nejvíc zajímal nový golfový režim, který kromě skutečné vzdálenosti umí i přepočíst potřebnou délku rány. Režim se nám celkem osvědčil. Dálkoměr sice nepočítá délku rány jako přeponu pravoúhlého trojúhelníku tvořeného vzdáleností a převýšením (namísto toho jen odečte sklon od reálné vzdálenosti), ale chyba je na danou vzdálenost dostatečně malá na to, aby byla zanedbatelná. Jinak řečeno - pokud dálkoměr hlásí vzdálenost 100 m a přepočtenou vzdálenost 85 m, vyplatí se hrát na těch 85.

Nikon Laser 350 g

Samotné měření je jednoduché. V klidovém stavu dálkoměr "spí", takže ho před měřením musíte prvním namáčknutím "probudit", druhým namáčknutím provádíte samotné měření. V zorném poli máte zaměřovací kříž, který pomáhá lépe najít cílový bod, v levé horní části vidíte aktuálně používaný režim, nahoře měřenou vzdálenost a vpravo dole horizontální vzdálenost. Samotné měření je těžší, pokud máte za měřeným bodem např. les - i proto je vždy lepší si změřenou hodnotu ověřit za pomocí vzdálenostních kolíků. Nutno ale říct, že pokud jde o snadnost zachycení měřeného bodu, oproti starším modelům se rozhodně zlepšilo. Poslední praktická poznámka k tomuto tématu: Při měření vám může působit problémy čepice, resp. překážející kšilt, není to ale neřešitelný problém.

Využití dálkoměru má samozřejmě i svá omezení. Na kopcovitém hřišti vám výhled na vlajku může znemožnit terénní nerovnost. Při měření také zjistíte, že čím vzdálenější bod měříte, tím těžší je ho dobře zaměřit - zejména pokud se vám trochu třesou ruce. Celkově ale považujeme testovaný dálkoměr za dobrou pomůcku zejména pro trénink. Jeho využití při samotné hře je pak na zvyku a potřebě každého hráče.

Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS Laserový dálkoměr - Nikon 1000AS

Poděkování

ALFA ELECTRONICZa zapůjčení laserového dálkoměru děkujeme společnosti ALFA ELECTRONIC s.r.o., která je distributorem fototechniky Nikon a Fuji.


Vybavení Značka Doporučená cena
Nikon Laser 1000 AS Nikon 12 990 Kč s DPH


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter