Ilustrační obrázek

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Vybavení golfisty >

Jaké hole doporučit začínajícím hráčům?

12. 05. 2014    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Výběr holí je ošemetná záležitost. O to víc v situaci, kdy s golfem začínáte a nevíte vůbec nic o jednotlivých typech a značkách ani o tom, jaké hole byste potřebovali. Proto je velmi důležité, aby začátečníkovi někdo dobře poradil - a ne mu jen prodal ty hole, které mu zrovna přebývají na skladě.Otázka položená v nadpisu tohoto článku je diskutabilní a každý na ní odpoví jinak. Bohužel se stále najde pár lidí, kteří chtějí vydělat na nevědomosti začínajících golfistů a snaží se je přesvědčit, že dražší hole jsou zkrátka lepší. Na druhou stranu je to jejich práce, takže jim to nemůžeme zazlívat.

Možnost první - zapomeňte na značku

Pokud se mě ale zeptají moji "studenti" na radu ohledně holí, vždy jim odpovím stejně. Ze začátku je lepší koupit si neznačkové hole. Dnes je možné pořídit kompletní set i s bagem za 4.000 Kč. Samozřejmě by na úplném začátku stačilo pořídit pouze 3 základní hole (putter, 7i a PW), ale kusové hole stojí v rozmezí 500 až 1.000 Kč, takže pokud mám dát za 3 hole dva až tři tisíce korun, raději si 1.000 Kč připlatím a budu mít minimálně o 5 holí více. Zvlášť, když tyto další hole v budoucnu určitě využiji a až je budu chtít vyměnit, kompletní bag prodám mnohem snáz než jedbotlivé hole.

Možnost druhá - hole z druhé ruky

Další možností je koupit hole hrané. Cena je opravdu nízká a hole jsou většinou zachovalé, neboť hráči mění svoji výbavu kvůli hernímu zlepšení a ne proto, že by už byly nepoužitelné. Někdy je nutné vyměnit gripy (držadla) holí, ale to je jeden případ ze sta a i v tom případě se jedná o investici v rámci stovek korun.

Levá nebo pravá

Na co dát při výběru holí pozor? Nejdůležitější věcí je samozřejmě koupit hole na správnou stranu. S kolegy v Park Golfu v Hradci Králové máme většinou problém s lidmi, kteří si myslí, že i když jsou praváci a hrají hokej na levou stranu, zákonitě musí hrát na levou stranu. Zezačátku jim to možná přijde přirozenější, ale postupem času začnou přicházet na to, že jako praváci mají problém se správným přenosem váhy, s přirozenou rotací a tak dále.

Ilustrační obrázek - Golfové holeProto by se měl vždy každý potenciální golfista řídit tím, jakou rukou hází míč, do jaké ruky by vzal raketu při tenise nebo pokud by měl odpálit míček pouze jednou rukou, do jaké by hůl vzal.

Sama jsem bohužel byla ve svých začátcích tvrdohlavá a začala hrát na levou stranu, protože to bylo zkrátka pohodlnější. Dokonce jsem si koupila i výbavu a 2 roky jsem na tuto stranu hrála. Poté mi ale trenér řekl, že už se nezlepšuji a měla bych přejít na druhou stranu. Během 15 minut lítaly rány naprosto stejně jako po dvou letech na "špatnou" stranu.

Jsem sice pravák, ale míč házím levou, takže proto pro mě bylo těžší zvolit správnou stranu. O této okolnosti je opravdu dobré poradit se svým trenérem, který s vámi zkusí švih na obě strany a uvidí, na kterou stranu šviháte přirozeně otočením celého těla a ne pouze rukama.

Grafit nebo ocel

Druhým důležitým aspektem je materiál, ze kterého je vyroben shaft holí. Hole samozřejmě dělíme na pánské, dámské, dětské a seniorské. Rozdíl je ve tvrdosti, resp. pružnosti shaftu. Ty máme grafitové a ocelové. Proto se mužům - silovým hráčům - doporučují shafty ocelové, ostatním hole grafitové.

Ať už si vyberete hole jakékoli, přeji vám, abyste si s nimi užili co nejvíc krásných ran.


Autorkou článku je Michaela Valášková, Park Golf Club Hradec Králové.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter