Ilustrační obrázek Vybavení

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Vybavení golfisty >

Jaká železa jsou nejvhodnější?

17. 08. 2009    Forgolf  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Základem každého golfového setu jsou železa. S nimi toho hráč odehraje na hřišti nejvíce, právě jimi si připravuje pozici pro skórování. Skvělý drive je pro hru dobrý základ, ale bez přesné hry na green se žádný dobrý hráč neobejde.Hole pro začátečníky

Jaká železa jsou tedy vhodná pro začátečníky? Lehce hratelná, tolerantní, která odpustí nějakou chybu, špatně trefenou ránu (mimo střed) a zároveň dostanou míček pěkně do vzduchu. Většinou mají širší spodní hranu, offset (odsazení líce trošku dozadu) a bývají i těžší. Typickým příkladem (až možná extrémním) jsou železa Callaway Big Bertha model 08. Většina prodejců a časopisů tyto hole řadí do kategorie: železa pro významné zlepšení hry. Mezi ně například patří: Cobra SZ, Mizuno MX-100, PING g10 nebo Taylor Made Burner Plus.

Co zlepšit hru?

Lepší hráči s nižším HCP (pod 36) by si mohli začít vybírat železa pro zlepšení hry. To jsou taková, která už tak neodpouští, dají se s nimi trošku „tvarovat rány“ a hráč má pocit, že on ovládá železo (zatímco u předchozí kategorie tomu je naopak – železo ovládá hráče).

Aktuální „populární“ modely v této kategorii například jsou: Callaway X-22, PING i10, Titleist AP1, Mizuno MX-200. Když se rozhodnete a koupíte si v této kategorii něco fakt kvalitního (počítejte s cenou 15 000 i více korun), budete mít téměř jistotu, že s těmito holemi vydržíte dost dlouho.

Kovaná nebo litá?

Nakonec se budeme trošku zabývat materiálem, populární otázka – kovaná nebo litá železa?

Zásadní rozdíl je v měkkosti. Kovaná železa jsou měkčí (máte s nimi lepší cit), zatímco litá jsou „tvrdší“. Začátečníkovi je to jedno, ale „singlisti“, ti už rozdíl poznají. I proto se kovaná železa vyskytují téměř výhradně v kategorii pro lepší hráče. Asi nejznámějšími značkami kovaných želez je značka Mizuno, která si na tomhle faktu postavila svoji image.

Když dva dělají totéž...

Když už máte dát do želez 15 a více tisíc korun, tak to dobře zvažte. Běžte ke kvalitnímu prodejci, nestyďte se za svůj aktuální handicap, nechte si změřit své biometrické parametry, švih a až pak vybírejte hole. Základní mírou je výška postavy a vzdálenost dlaně od země. Představte si, že dva stejně staří i vysocí lidé mají rozdílnou délku rukou. První má hole o 2,25 stupně strmější, zatímco druhý normální. Kdyby druhý hrál s holemi toho prvního, stále by „ryl“ patkou do země a většina ran by mu létala vpravo. Kdyby naopak první hrál s holemi toho druhého, létalo by mu to doprava.

Kapitolou samou pro sebe je značka PING, proč?

Litá železa mají tvrdost kolem 60, kovaná jen asi 30, železa PING jsou sice litá, ale poté speciálně tepelně upravovaná, takže mají tvrdost kolem 45. Znamená to, že za velmi dobré peníze dostanete už i v základní kategorii pocitově výbornou hůl.

Hole PING se nedají koupit jen tak, prodejce by vás měl vždy změřit a prodat vám hole na míru. Jejich dodávka sice chvilku trvá, ale máte "hole na míru" bez příplatku.

Hrajte na Míru!

Je třeba říci, že ostatní tyto pionýrské činy začínají následovat a doufejme, že brzy si takhle budete moci koupit všechny kvalitní hole. Jako vše, také golfový trh prochází vývojem. Nejprve jsme kupovali starší hole, pak jsme přešli na "klony", nejnověji nakupujeme v zahraničí konfekci a v budoucnu už to bude nákup holí "na míru" a doma. Ceny se srovnávají a hole na míru jsou holt hole na míru – pro ty, kteří to myslí s golfem vážně, určitě.

Tak Míro, pěknou hru!

Nepodceňujte šafty!

Výběrem hlavy hole to ale nekončí, velmi důležitou volbou jsou totiž šafty. Ty častokrát ovlivní hru železy více než samy hlavy holí. Obecně se říká, že mladí hráči by měli mít šafty ocelové, starší hráči a dámy pak grafitové. Ocelové šafty se tak nekroutí, a jsou tudíž přesnější, nicméně pokud máte pomalý švih, pak s grafitovými šafty budete mít delší rány. Situace komplikuje i specifikace senior, regular a stiff (od nejměkčích k nejtvrdším). Já sám zastávám názor, že se jedná i o vybalancování hole jako celku.

Je to jako s tenisovou raketou (vyvážení do hlavy, středu či rukojeti). Každý hráč má jinou biomechaniku a vyhovuje mu něco jiného. Proto se bude chovat jinak hůl s lehkou hlavou a těžším šaftem, než právě opačná. Je třeba si uvědomit, že i šafty mají různé hmotnosti (od 120 do 60 gramů, tedy až poloviční).

Úplně nejhorší pak může být situace, kdy "dostanete" od kamaráda jeho starší hole a jdete s nimi hrát. Procento pravděpodobnosti, že vám to bude "fungovat", je velmi malé. Když kupujete novou plasmu, taky studujete parametry a nejdete do bazaru, že?

Čas na žiletky

Poslední kategorií jsou tzv. hráčská železa, populárně nazývané žiletky. To jsou hole, se kterými hrají závodní hráči a hodí se téměř výhradně jen pro toho, kdo má handicap pod 10. Mám kamaráda, co si je nedávno koupil a "pláče", pokud to netrefí přesně středem (sweetspot), tak je rána k ničemu. Pokud se ale trefí, pak je z toho nádhera. Otázka zní: kolikrát za kolo si můžete dovolit se netrefit? Modely této kategorie jsou například: Callaway X-22 Tour, Mizuno MP-52, Titleist AP2, PING s57 a další.

Nechte si poradit

  • Pro hráče s HCP 0-15

Tak zde už žiletky jsou takřka nutností a řada hráčů přejde na nejtužší hole, protože jejich švih je už velmi dobrý a silný. Zde už je každá rada drahá a především ji nelze zajistit na drivingu bez speciálních pomůcek. Lidské oko v tomto směru je nedokonalé a dnes je spousta možností, jak změřit všechny parametry, podle nichž lze volit hole přímo na míru.

  • Pro hráče s HCP 16-36

Lepší švih, větší ambice a také hlubší zkušenosti. Tím se vyznačuje tato třída hráčů, kteří golfu věnují často dost svého času a mají na své zlepšování už poměrně vysoké nároky. Ti budou muset přejít z tuhosti regular na firm či stiff, budou zmenšovat offset holí a ti nejlepší možná začnou myslet i na žiletky, i když na ně bude lepší počkat až na single handicap. V této kategorii je ještě možné hráčům slušně poradit, ale švih se někdy vyvíjí velmi rychle – přesné měření švihové rychlosti bych doporučoval u odborných prodejců.

  • Pro hráče s HCP 37-54

Vybrat si vhodná železa je pro začátečníky klíčové, ale dnes už to není díky velkému výběru na českém trhu žádný problém. Zde více než u jiných golfistů platí, že by neměli nákup uspěchat bez rady trenéra nebo prodejce ve specializované prodejně. Chyb lze totiž přes nevelké nároky na začátečnické hole při výběru nasekat poměrně dost a při tréninku to vidím poměrně často. Hlavní chybou je nakoupit si pouze jednu hůl – obvykle sedmičku – s představou, že pokud mně to půjde a bude bavit, tak si později dokoupím další.

To je naprosto chybný názor, protože na úvod je možné si hole pro trénink jen zapůjčit a do shopu se vydat až ve chvíli, kdy budu mít jasno, co od golfu čekám. Totéž platí pro různé půlsety, které nedoporučuji – kompletní sety ano, ale u zúžených verzí brzy golfisté přijdou na to, že jim obsah bagu (a často i jeho velikost) nestačí. Cestu ke specialistům bych ale začátečníkům doporučoval odložit až na dobu po několika trénincích i kvůli tomu, že bude třeba vybrat správnou
tuhost šaftu. Je pravda, že většina mužů brzy asi stejně přejde na ocelové, ale někdy pro menší švih naprosto vyhovují grafitové šafty. Kvalitu lze najít dnes už i v kompletních setech, které i renomovaní výrobci často nabízí za velmi solidní cenu. Ale tuto možnost by měli volit spíše ti, kteří předpokládají, že se nebudou golfu věnovat až tak intenzívně. Na druhou stranu podobných svátečních hráčů může být něco mezi 60 až 70 procenty, i když přesnou statistiku neznám. Náročnější sportovci by měli sáhnout raději po začátečnické verzi setu želez.

Rady poskytl trenér Karel Příhoda ml.

  • hlavní trenér Golf klubu Botanika
  • narozen 23. 4. 1986
  • golf hraje od roku 1998
  • člen PGAC od roku 2008
  • úspěchy: 2. místo na World Golfers Championship, 4. Místo na EJGT

Tento článek je převzat z časopisu ForGolf. Plné znění naleznete v jeho tištěné podobě.

Objednávka předplatného
O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter