Ilustracni obrazek

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Vybavení golfisty >

K čemu jsou na botách spiky a co je to spike bar

03. 08. 2012    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Od počátku golfu se hráči snažili vylepšit své vybavení, aby jim při hře co nejvíc pomáhalo. Protože se hraje na trávě, často v mokru a velice často ve svahu, bylo potřeba zajistit hráči co největší stabilitu. Tak spatřily světlo světa spiky. Jejich cesta od kovových hřebů k dnešní podobě byla spletitá a rozhodně ne nezajímavá.K čemu jsou na botách spiky

Golf je sport, který se hraje za každého počasí a v každém terénu. Golfový švih navíc vyžaduje velkou stabilitu při rotaci celého těla a hráči zjistili, že např. kombinace mokrého povrchu a svahu může být téměř vražedná. Aby se tedy zabránilo nechtěnému uklouznutí při provádění švihu, používají se speciální zpevněné boty s kovovými nebo plastovými hroty na podrážce, které zajišťují trakci – tedy se spiky.

Trocha historie

Ačkoli z historie víme, že fotbalové boty s hřeby existovaly už v 16. století (prý si je objednal sám král Jindřich VIII. v roce 1526), jedna z nejstarších doložených zmínek o speciálních golfových botách se datuje až do roku 1857. Skotská publikace Golfer's Manual tehdy mezi radami pro začínající golfisty uvedla, že je dobré si zakoupit pevné boty s podrážkou zdrsněnou malými hřebíčky.

Nejstarší golfové boty s upravenou podrážkou měly v sobě napevno hřeby, tyto boty ale nebyly příliš pohodlné, bezpečné ani lehké. V roce 1891 se objevily boty s kovovými výměnnými spiky. Jejich všeobecné rozšíření na sebe ale muselo ještě chvíli počkat. Až do začátku 20. století se totiž převážně nosily boty s gumovou podrážkou, ale jejich nevýhody byly zřejmé. Slavný hráč Walter Hagen si po velmi deštivém U.S. Open 1913 (právě tom U.S. Open, ve kterém zvítězil domácí amatér Francis Ouimet nad favorizovanými Brity Harry Vardonem a Tedem Rayem) postěžoval na to, že se celý turnaj klouzal po hřišti. Na další sezónu si pak koupil boty s hřeby (tedy spíše cvočky) a příští U.S. Open vyhrál. Získal tím svoje první velké vítězství, na které navázal dlouhou kariérou plnou úspěchů.

Okolo roku 1919 už byly kovové spiky považované hráči za standard. Nutno dodat, že k nepříliš velké radosti greenkeeperů, kteří velice rychle zjistili, že co je dobré pro golfistu, nemusí být dobré pro greeny. Kovové spiky ničí povrch greenu a protože pravidla golfu (konkrétně pravidlo 16-1c) neumožňují na greenu opravit stopu po došlapu hráče (na rozdíl od stopy po dopadu míče), hráči tím trpěli také.

Kovové spiky neničily ale jen greeny, ale i podlahy v klubovnách. Proto často najdete v klubovně cedulku zakazující vstup v botách se spiky a hráči se musí přezout, aby mohli dovnitř. Výjimkou jsou tzv. "spike bary", do kterých je povolen vstup v golfových botách, aby se hráči po hře mohli občerstvit. Tradice vzniklá v době kovových spiků ve spoustě kluboven přetrvala dodnes.

Kovové versus plastové

Velký rozmach golfu ke konci dvacátého století jen znásobil starosti greenkeeperů o stav jejich hřiště. Naštěstí se objevilo řešení. V roce 1993 přišla společnost Softspikes Inc. s plastovými spiky. Původně vypadaly jako plastová verze kovových, ale brzy se začaly objevovat nové vzory až po dnešní design, kdy má každý spike několik "hrotů" po obvodu ve tvaru hvězdy nebo kytičky. Nové spiky byly šetrnější ke greenům a podlahám kluboven a zároveň lehčí a pohodlnější pro hráče. Velice rychle se tedy rozšířily a už rok po uvedení začaly některé kluby zakazovat vstup na hřiště s kovovými spiky. Dnes je tento zákaz tak běžný, že si hráč s těmito spiky musí hledat, kam by si jel zahrát.

Ačkoli jsou tedy kovové spiky dnes na pokraji vyhynutí, nevymizely docela. Na profesionálních túrách se hrávalo a stále ještě hraje s kovovými spiky, které se neošlapávají a velmi dobře drží na mokrém nebo měkkém povrchu. Kromě některých profesionálů už ale kovové spiky nikdo nenosí.

Péče o boty a spiky

„Soft spikes“, jak se plastovým spikům také říká, sice nahradily kovové a vyřešily problémy s nimi spojené, ale mají své vlastní „mouchy“. Protože jsou měkké, poměrně rychle se ošlapávají a musí být pravidelně měněny. Výrobci vychází hráčům vstříc a vyvinuli různé rychlouzamykatelné systémy, takže by výměna spiků za nové měla být otázkou pár minut. Kdo jste je ale kdy měnil, určitě víte, že to platí pouze za ideálních podmínek a množství různých návodů "jak vyměnit spiky", které kolují po netu, jsou toho důkazem. Musíte tak být připraveni na to, že se poškodí závit, starý spike nepůjde vyndat, protože mezi ním a botou máte vrstvu zaschlé ztvrdlé hlíny, nebo se vám poměrně měkký klíč na měnění spiků ohne v ruce.

Existuje ale způsob, jak životnost vašich spiků prodloužit. Pomáhá, pokud v nich nebudete moc chodit po tvrdém povrchu (asfalt, beton), nebudete nechávat boty v kufru auta (přiznejme si, kdo z nás to nedělá) – botám i spikům totiž vadí střídání tepla a zimy, koupíte si dvoje nebo troje boty a budete je střídat (to platí obecně pro péči o boty, protože budou mít vždy čas pořádně vyschnout) a můžete i vyzkoušet jinou značku spiků, pokud např. používáte příliš měkké. A mimochodem, na tu zaschlou hlínu při výměně výborně pomáhá, když podrážku namočíte.

Další generace

Nevýhody měkkých plastových spiků vedly výrobce k dalšímu vývoji. Možnou cestou jsou "spikeless" boty, tedy golfové boty s tvrdou podrážkou, která má různě tvarované výstupky. Oceníte, že nemusíte spiky měnit a neošlapávají se vám, nevýhodou může být menší stabilita za mokra nebo v prudkém svahu. Na rekreační hráčské úrovni ale rozdíl nebude tak znatelný, aby nestály za vyzkoušení.

Ilustrační obrázek - Jamka Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter