Ilustrační obrázek

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Vybavení golfisty >

Jak na putter

02. 09. 2009    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro začátečníky

Říká se, že bez dřev se na single handicap dostat můžete, ale bez patování ne. Pro dobrého golfistu by paty měly představovat polovinu hry. My ostatní máme poměr ran a patů mírně posunutý, ale všichni bychom se měli snažit vyhýbat troj (a více-)patům. Proto si dnes povíme něco o putterech a jejich výběru.



Proč jsou paty důležité

Znáte to. Zahrajete skvělý drive, výbornou příhru na green, prvním patem si přihrajete a ten druhý neproměníte. Váš kamarád mezitím zahrál drive do bunkeru, druhou vyhrál míč na fairway, třetí skončil před greenem a chipoval k vlajce. Na rozdíl od vás poslal pat do jamky a máte oba bogey. Neproměněné paty jsou zkrátka drahé. A při patování (stejně jako všude jinde v golfu) je kromě techniky také důležité mít tu správnou hůl.

Výběr putteru

Při vybírání putteru byste se vždy měli řídit citem. Vyzkoušejte si víc různých typů, ať víte, který vám nejlépe vyhovuje, se kterým máte nejlepší pocit. Pokud ale chcete jít do obchodu vyzbrojeni trochou teoretických znalostí, povíme si něco o typech putterů a o tom, jak si vybrat ten pravý.

Jaký jste typ "puttera"?

Obecně se traduje, že při patování se dělíme na ty, kteří patují po kružnici a na ty, kteří patují spíš po přímce. Pokud nevíte, kam patříte, věnujte na drivingu pozornost tomu, jak vedete při patu hlavu putteru nebo požádejte kamaráda, ať se na vás podívá.

Trajektorii vašeho putteru při úderu by měl odpovídat i výběr hole. Vedete-li jej po kružnici, váš putter by měl být víc vyvážený do hlavy, zatímco pokud patujete jednoznačně po přímce, potřebujete hůl vyváženou neutrálně do středu.

Délka shaftu u putteru

Pokud jde o délku putteru, existují puttery klasické (s délkou okolo 33 až 35 palců). Zejména senioři ale někdy dávají přednost putterům s delším shaftem, aby se při patování nemuseli tolik ohýbat. Taková hůl dosahuje až k pasu (belly putter) nebo pod bradu hráče (long putter).

Ačkoli i tady jde hlavně o to, co vám vyhovuje, téměř každý trenér vám řekne, že pokud můžete používat klasický putter, udělejte to. S dlouhým patrem máte sice další pevný bod, o který se putter opírá, ale mírně ztrácíte cit v úderu a delší shaft může snížit jistotu vaší rány. Na druhou stranu, pokud máte problém se zády a nemůžete se nad patrem příliš hrbit nebo pokud je vaší hlavní starostí eliminace pohybu zápěstí při patu, může vám delší putter pomoci.

Hlava hole - mallet a blade

Ilustrační obrázek

Putterů je dnes  na trhu obrovská spousta a jejich vzhled se může radikálně lišit. Dnes ale neřešíme jejich design. Pokud se bavíme o typu, existují dva, resp. tři.

Prvním z nich je blade. Blade je starší typ putteru (pozor, starší ve smyslu původní, nikoli zastaralý) s malou hlavou. Jeho předností je snazší kontrola tempa rány. Pokud tedy obvykle posíláte své paty po správné dráze a potřebujete se hlavně soustředit na rychlost míče, je to hůl pro vás. Právě pro tuto svou vlastnost používá blade puttery většina profesionálních hráčů.

Druhou kategorií jsou mallety. Poznáte je na první pohled, ačkoliv se od sebe jednotlivé hole mohou tvarově výrazně lišit. Mají totiž velkou hlavu půlkruhového (nebo i obdélníkového) tvaru. Právě velikost hlavy ovlivňuje těžiště hlavy hole a pomáhá udržovat lepší směr. Byla by ale chyba si myslet, že blade puttery jsou pro profíky a mallety pro začátečníky. Při výběru typu putteru Záleží zejména na tom, jaký jste typ hráče a jestli si na greenu potřebujete víc hlídat směr nebo vzdálenost.

Třetí zmiňovanou kategorií je jakýsi hybrid mezi oběma uvedenými. Hole nazývané semi-mallet mají rozšířenou hlavu hole, ale ne tolik, jako mallety. Semi-mallety od jednotlivých výrobců se liší a některé spíš připomínají menší mallety, jiné zase trochu větší blady. Cílem těchto holí je nabídnout kompromis mezi oběma typy při maximálním zachováním výhod obou z nich.

Hlava hole - líc

Když už jsme tedy vybrali správně dlouhý shaft, typ hlavy a vyvážení hole, měli bychom se zaměřit na poslední důležitou součást - líc hlavy hole. Úderová plocha putteru může být vyrobena z různých materiálů a s různým povrchem. Obvyklé možnosti jsou kovová líc, která je buď hladká nebo má vroubky (příp. drážky), nebo s plastovou vložkou. Existují samozřejmě i kombinace těchto možností.

Říká se, že s plastovou lící budete mít lepší cit pro úder, zatímco u kovové úder lépe provedete (tedy se např. vyhnete poskočení míče na začátku patu).

Dobrá rada na závěr: Podívejte se na své příhry do greenu. Pokud jsou nepřesné, trénujte dlouhé paty. A jestli nevíte jak na to, poradíme vám.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.cz



Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter