Ilustrační obrázek - Tee Vybavení

Golfovézprávy.cz > Golfové vybavení > Vybavení golfisty >

Vše o týčku

15. 10. 2012    Redakce  |  Hodnocení 0 *  |  Pro pokročilé

Týčko je nezbytnou součástí výbavy každého golfisty. Od původních hromádek písku jsme pokročili k různým technologickým vychytávkám, pořád ale jsme svázáni jednoduchými pravidly o tom, co vše lze považovat za týčko a jak ho můžeme nebo nemůžeme upravovat.Od hromádky písku k týčku

V minulosti se na odpališti míč umisťoval na hromádku písku nebo nerovnost povrchu. Dokonce za tím účelem byly na odpalištích pro hráče připravené nádoby s pískem (tzv. sand boxy) a také voda a ručník, aby si hráč po natýčkování mohl umýt ruce. Od konce 19. století pak hráči začali vyrábět různá týčka z korku, papíru nebo gumy, a až následně se začala objevovat týčka, která se zapichují do země. Včetně dřevěných, která dodnes mezi hráči dominují.

Co vše lze použít pro natýčkování míče? Podle pravidel je možné odpalovat čistě jen z trávy (to někteří hráči preferují např. u želez), z nerovnosti povrchu nebo navršení nějakého přírodního materiálu nebo ze speciálního předmětu, který byl pro ten účel navržen a vyroben - tedy z týčka.

Pravidla golfu (konkrétně pravidlo č. 11, odpaliště) uvádí v odstavci 11-1: Nasazení míče: "Když hráč uvádí do hry míč na odpališti, musí jej zahrát z odpaliště, a to z povrchu odpaliště nebo z vyhovujícího týčka, které je umístěno na povrchu země nebo zapíchnuto v něm.

Pro účely tohoto pravidla zahrnuje povrch odpaliště také nerovnost terénu (ať už vytvořenou hráčem, či jinak), jakož i písek nebo jiný přirodní materiál (ať už umístěný hráčem, či jinak).

Jestliže hráč odehraje míč nasazený na nevyhovujícím týčku nebo nasazený způsobem, který nevyhovuje pravidlům, je diskvalifikován."

Definici a popis týčka pak najdeme v dodatcích, konkrétně v dodatku IV. - zařízení a další výstroj:

Týčko je předmět určený k vyvýšení míče nad úroveň země. Nesmí:

  • být delší než 4 palce (101,6 mm);
  • být navrženo ani vyrobeno tak, aby mohlo ukazovat směr hry;
  • ovlivňovat pohyb míče; ani
  • jiným způsobem napomáhat hráči v zahrání úderu nebo při hře.

Co je a není týčko

Podle pravidel musí být týčko předmět určený k vyvýšení míče. Nemůžeme tedy týčkovat např. na plechovce od piva. Na druhou stranu nevadí, pokud máme jen krátká týčka, protože je můžeme spojit do sebe - samozřejmě za podmínky, že výsledné týčko nepřesáhne maximální povolenou délku.

Stejně jako v minulosti můžeme týčkovat svůj míč na nerovnost nebo hromádku přírodního materiálu. Mezi hráči se to často nevídá, ale např. britská golfistka Laura Davies (která u nás už dvakrát hrála na Albatrossu turnaj Prague Golf Masters) je známá tím, že používá naseknutý drn trávy (vyrábí si ho na odpališti wedgí). Greenkeepeři ji za to asi příliš nemilují, ale její způsob natýčkování míče je v souladu s pravidly.

Týčko jako takové ani nemusí být vaše, abyste s ním mohli hrát. Můžete si ho vypůjčit jiného hráče (protože omezení týkající se půjčování vybavení se vztahuje jen na hole), nebo ho můžete najít na odpališti. Řada hráčů to tak i dělá, krátká týčka moc nenosí a vždy si hledají nějaké zlomené nebo zapomenuté kousky na odpalištích.

V minulosti byla R&A předložena k posouzení týčka, která pomocí čar nebo výstupků mohla napomáhat srovnat se při ráně. Žádné ale nebylo nikdy posouzeno jako vyhovující a jejich používání by tak hráčům vyneslo nekompromisní diskvalifikaci.

Používané týčko si hráč nesmí upravovat tak, aby mu to napomáhalo ve hře nebo míření. Proto si není možné týčka podomácku "vylepšovat". Pokud ale týčko nalomíte nebo se z něj při ráně kousek usekne, můžete ho ještě použít. Ke změně totiž nedošlo za účelem ovlivnění pohybu míče nebo ukázání směru hry.

Jak neztratit týčko

Týčko je drobná věcička a hráči často spekulují, jak ho neztratit. Pokud si k němu přivážete výrazný barevný provázek, rozhodně to nevadí. Stejně tak můžete mít provázkem spojených několik týček dohromady - to lze často vidět u zimních týček, která mají tvar různobarevných kloboučků. Jediná podmínka je, aby provázek spojující jednotlivá týčka neukazoval (ani náhodně) ve směru hry. Hráč by jinak mohl být v podezření, že si tím napomáhá v rozporu s pravidly.

Důležité je také vědět, že si hráč k týčku nesmí přivázat jiný kus svého vybavení (např. vypichovátko). V takovém případě by totiž šlo o nezvyklé použití výstroje v rozporu s pravidlem 14-3 (s trestem diskvalifikace). Pokud se vám zdá rozdíl mezi spojením týčka s dalšími týčky (dovoleno) a spojením týčka s jiným kusem vybavení (zakázáno) jako nepochopitelný, není se co divit. Sama R&A přiznává, že toto rozlišení vychází čistě historicky z tradice.


O serveru  |  Kontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter  | G+  | Mapa serveru


Chronomag.cz

Fotonmag.cz

Designportal.cz

Golfovezpravy.czKontakt  |  RSS  |  Facebook  | Twitter